Чи потрібна дітям зубна паста для чищення

Найкращий спосіб забезпечити дитині здорові зуби — це ретельний догляд у поєднанні зі здоровим харчуванням. Малюк має отримувати основні речовини для розвитку кісток, зубів та м’яких тканин з їжі. А правильне чищення допоможе попередити розвиток карієсу та захворювань ротової порожнини.

Саме тут у відповідальних батьків виникають питання. Як вводити догляд за зубами? Чи потрібна дітям зубна паста для чищення? Та як підібрати її правильно, аби не нашкодити здоров’ю малюка. Розбираємо ці та інші питання на основі порад дитячих стоматологів.

Як діє зубна паста?

У кожного з компонентів пасти — своя роль. Поверхнево-активні речовини при взаємодії з водою та рухах щітки спінюють продукт. У вигляді піни він краще розподіляється по всіх зонах ротової порожнини та проникає у вузькі щілини між зубами. А ще, ПАР допомагають звести до мінімуму пошкодження емалі від абразивів.

Абразивні складові допомагають видаляти зубний наліт та полірують емаль. Важливо, щоб рівень абразивності відповідав чутливості зубів. А єднальні речовини на кшталт пектину, агару чи гліцерину, забезпечують однорідну консистенцію засобу.

Важливі також лікувально-профілактичні компоненти — екстракти лікарських рослин, прополіс, ферменти, мінерали, вітаміни, фториди, лактат алюмінію тощо. Вони допомагають підтримувати здоров’я зубів та ясен. А ароматизатори забезпечують свіже дихання та відчуття чистоту упродовж дня.

Чим можна замінити пасту: «‎за»‎ і «‎проти«»‎ натуральних засобів

Іноді батьки у прагненні всього найкращого для дитини намагаються замість промислових засобів використовувати натуральні компоненти. Найчастіше у хід ідуть харчова сода, перекис водню, кальцій, лимонний сік тощо.

Але стоматологи заперечують необхідність такої заміни. Подібні кислоти та абразиви надто активні для несформованої емалі та можуть призвести до захворювань у майбутньому. На ринку існує безліч сучасних, безпечних та зручних у використанні продуктів. Варто лише уважно поставитись до вибору.

Яким повинен бути склад дитячої зубної пасти?

Беззаперечно, безпечним. Безпечність складових на першому місці, адже малюк може випадково проковтнути продукт. Тому при виборі звертаємо увагу і на якість, і на кількість складових. Деякі з них не рекомендуються маленьким дітям, але по мірі дорослішання мають поступово з’являтись у догляді.

Використовувати дорослі пасти не можна. Часто вони містять у складі бікарбонат натрію та карбонат кальцію, які допомагають краще видаляти забруднення. Але ці речовини дуже активні, тож можуть негативно впливати на тонку та чутливу дитячу емаль.

Що має входити у склад?

Вибираючи засіб для дитини, зверніть увагу на наявність таких корисних складових:

 • Фтор. У дорослому догляді ми звикли застосовувати продукцію саме з ним, адже фтор зміцнює емаль зубів, а також попереджає розвиток карієсу. Але для малюків він може бути занадто активним і зашкодити шлунково-кишковому тракту. Стоматологи рекомендують вводити пасти з фтором із 7 років. Кількість фтору на початку користування не має перевищувати 500 ppm (мг/кг).
 • Кальцій. Шукаємо його у вигляді гідроскіапатиту або лактату кальцію. Він потрібен для утворення міцної емалі та захисту її від впливу кислот.
 • Зміцнюючі речовини — оксид глюкози, лактоферин, лізоцим, лактопероксидаза, а також рослинні екстракти, мінерали, вітаміни. Вони підвищують місцевий імунітет ротової порожнини, позитивно впливаючи не лише на зуби, а й на ясна.
 • Натуральний пектин або ксантанова камедь. Ці речовини «тримають‎»‎ всі складові разом та дозволяють утворити однорідну консистенцію засобу, комфортну для дитини.

Чого не повинно бути у дитячій пасті для чищення зубів?

Є складники, яких варто уникати у доглядових засобах, особливо для малюків:

 • Парабени. Це консерванти, які подовжують термін придатності засобів гігієни. Але за постійного та тривалого використання можуть викликати алергічні реакції, подразнення та навіть ендокринні порушення.
 • SLS. Допомагає пасті краще пінитись, але може ускладнювати чищення.
 • Діоксид титану. Це жорсткий абразив, який допомагає видаляти наліт, але разом із тим може пошкодити емаль. Його варто уникати не лише малюкам, але й дорослим.
 • Спирти, антисептики. Вони мають протимікробну дію, але також вбивають корисну мікрофлору слизової оболонки рота.
 • Бікарбонат натрію та карбонат кальцію — застарілі абразивні речовини. Замість них краще віддати перевагу більш делікатним сполукам кремнію (діоксид або гідроксид кремнію, дикальцій фосфат, алюмосилікат).
 • Підсолоджувачі — цукор, цукроза, глюкоза, сорбітол. Звісно, з ними дітям цікавіше чистити зуби, але цукор — це явно не те, що веде до здоров’я ротової порожнини.

З якого віку можна користуватись зубною пастою?

Тут все індивідуально і залежить від батьків та малюка. Сам процес вироблення звички відбувається поступово. Змалку привчаємо дитину самостійно полоскати рота. А коли вже вона робить це самостійно і впевнено, стоматологи радять починати користуватись щіткою і пастою. В середньому, це відбувається у віці 2–2,5 років.

Скільки пасти необхідно використовувати

Кількість, необхідна для ефективного чищення, залежить від віку дитини. Для малюків віком до 3-х років це тонкий шар посередині щітки — усього лише 1 мм. По мірі дорослішання поступово збільшуйте кількість. У дітей віком 14 років, як і в дорослих, вона може мати розмір горошини.

Зверніть увагу, що якщо ви використовуєте електричні зубні щітки, необхідно менше засобу. Справа в тому, що вібрації щетинок та звукові хвилі, які генерує щітка, утворюють із води та пасти дрібнодисперсну піну. Така піна краще проникає у міжзубні проміжки та вичищає наліт ефективніше, ніж зі звичайною ручною щіткою. Дитячі електричні зубні щітки рекомендується вводити у догляд з ротовою порожниною, починаючи із 6 років, адже вони зручні та прості у використанні. А в 14 їх вже можна замінювати на дорослі.

Як вибрати зубну пасту для дитини: 5 простих кроків

Щоб не помилитись із вибором, завжди враховуємо вік малюка, стан його ротової порожнини та характеристики самої пасти. Ось 5 головних особливостей, на які треба звертати увагу у магазині:

 1. Чутливість. Здавалося б, що складного, взяти у магазині коробочку з написом «sensitive‎»‎. Та стоматологи рекомендують звертати увагу не на напис на упаковці, який нібито свідчить про те, що продукт підходить для чутливих зубів. Варто шукати на зворотному боці індекс RDA (relative dentin abrasivity — відносна абразивність). Для маленьких дітей він має бути не вищим за 20 одиниць. Поступово, по мірі дорослішання, можна підвищувати RDA. У 14 років відносна абразивність вже може складати до 50 одиниць, а згодом 70 одиниць, якщо зуби здорові.
 2. Призначення — лікувально-профілактична, гігієнічна, відбілююча тощо. Пам’ятайте, що лікувальні продукти має призначати лікар-стоматолог.
 3. Безпечний склад.
 4. Консистенція. Вона має бути однорідна та гелева — ніяких зайвих часточок, що можуть  пошкодити емаль.
 5. Смак та аромат. Віддавайте увагу натуральним ароматизаторам, на які немає алергії. Або ж вибирайте нейтральні засоби без аромату.

Такий уважний покроковий підхід допоможе підібрати оптимальний засіб саме для вашого малюка. Вибір пасти, щітки та сам процес чищення може стати цікавим досвідом також для нього самого, особливо, якщо почати все у форматі гри. А прості ритуали чистоти стануть прекрасним стартом, аби виробити у дитини звичку дбати про себе кожного дня.

Безкоштовна доставка
Захищений платіж
Гарантія 2 роки
Повернення протягом 30 днів